Obrazy,obrazki i gify.
Blog > Komentarze do wpisu

Walentynki.Tradycje.

Dzień Świętego Walentego 14 lutego obchodzony jako Dzień Zakochanych łączy w sobie zarówno tradycję pogańską, jak i chrześcijańską.

Luty od wieków był miesiącem poświęconym zakochanym parom i płodności. Już w starożytnych Atenach od połowy stycznia do połowy lutego były obchodzone uroczystości ku czci małżeństwa Zeusa i Hery.

W starożytnym Rzymie 15 lutego zaczynały się Liperkalia, święto płodności. Legenda głosi, że w przeddzień obchodów chłopcy wypisywali imiona swoich sympatii i wrzucali do urny. Potem losowali i dobierali się w pary. Prawdopodobnie w nawiązaniu do tego zwyczaju papież Gelazy I w 496 r. poświęcił dzień 14 lutego Świętemu Walentemu i ogłosił ten dzień świętem zakochanych.

Kim był święty Walenty? Było ich kilku. Najbardziej znany i związany z tradycją Walentynek był księdzem i żył w III w n.e. w starożytnym Rzymie za czasów cesarza Klaudiusza II. Okrutny cesarz w pewnym momencie swojego panowania zakazał ślubów, ponieważ chciał skłonić mężczyzn do tego, żeby wstępowali do armii, a nie dbali o swoje rodziny. Ksiądz zasłynął z tego, że mimo zakazu udzielał potajemnie ślubów młodym parom. Niestety szybko został nakryty przez żołnierzy cesarza i stracony w 270 r. w Rzymie. W więzieniu zaprzyjaźnił się z córką strażnika. Przed śmiercią przekazał jej list, który podpisał "Od twojego Walentego". W ten sposób do dziś zakochani podpisują swoje walentynkowe wyznania.

Święto Zakochanych zaczęto powszechnie obchodzić w Europie, a szczególnie w Anglii, w średniowieczu. W połowie lutego na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynają łączyć się w pary, co sprzyja romantycznym wyznaniom. Właśnie stamtąd pochodzi pierwsza zachowana kartka walentynkowa, która jest przechowywana w Muzeum Brytyjskim. W 1415 roku Karol, książę Orleanu wysłał ją do swojej żony, kiedy był uwięziony w londyńskim Tower. Pierwsze drukowane walentynki pojawiły się pod koniec XVII wieku. Zawierały one wiersze i rymowane życzenia, ozdobione amorkami, ptaszkami i serduszkami. Na skalę masową kartki walentynkowe zaczęła produkować Amerykanka Esther Howland na początku XIX wieku. Pod koniec XX wieku modne stały się miłosne anonse w prasie, jak również pocztówki elektroniczne, wysyłane masowo w Internecie. Ostatnio przebojem stały się walentynkowe sms-y z życzeniami i obrazkami.

W Polsce tradycja obchodzenia Walentynek jako Święta Zakochanych pojawiła się na początku lat dziewięć dziesiątych XX w. Od tego czasu z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Obchodzą to święto i młodzi, i starzy, zakochani i samotni. To wyjątkowy dzień, w którym możemy okazać innym swoje uczucia i sympatię. Kto uzbiera więcej walentynek, ten ma więcej szacunku, przychylnych ludzi i miłości wokół siebie.

Wcześniej Św. Walentego czczono w Polsce jako patrona osób chorych na epilepsję, dżumę, podagrę, chorych na nerwy i mających problemy z psychiką. Epilepsja była nawet nazywana potocznie chorobą św. Walentego.

 

Jak się powinno obchodzić Walentynki? Tego dnia zakochani z wzajemnością bądź bez wzajemności wysyłają sobie serduszka, karteczki z życzeniami i obdarowują się drobnymi prezentami. Tradycja mówi, że kartki i życzenia powinny być anonimowe - podpisane "Twój Walenty" albo "Twoja Walentynka". Zakochani spędzają razem wieczór, jedzą odświętną kolację. Samotni natomiast wróżą sobie, kiedy spotkają wreszcie miłość.

/Znalezione w sieci/

sobota, 09 lutego 2013, aniagra13

Polecane wpisy


Flag Counter
<

br>

...